O szkole, patron, absolwenci

BOHATEROWIE WESTERPLATTE

Każdego roku, miesiąc wrzesień jest miesiącem patrona. W tym czasie odbywają się pogadanki, konkursy: recytatorskie, plastyczne, pokazy filmów i prezentacje multimedialne przedstwiajace wydarzenie tamtych lat. Podsumowanie tych działań odbywa się na uroczystej akademii.

GIMNAZJALIŚCI Z PUBLICZNEGO GIMNAZJUM Nr 1

im. Bohaterów Westerplatte

Z WIZYTĄ NA WESTERPLATTE

Dnia 31 sierpnia 2007 r. o godz. 1930 spod PG Nr 1 na zaproszenie p. Krzysztofa Nowaka, wnuka obrońcy Westerplatte - Jana Nowaka, wyjechała w kierunku Gdańska 8-osobowa delegacja w osobach:

- Pani Dyrektor Lidia Kulczycka- Perske

- Pani Danuta Rosenkiewicz

oraz  uczniowie: Ania  Dagmara, Ewelina, Kinga, Kacper, Krzysztof

Cała grupa przybyła ok. 300 rano na Westerplatte. O 445- godzinie, kiedy to padły pierwsze strzały z pancernika ”Schleswig-Holstein” w kierunku Westerplatte, rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 68 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wśród uczestników obchodów była niewielka grupa, żyjących żołnierzy broniących Westerplatte, harcerze, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i kościelnych oraz osoby prywatne. Po przemówieniach i oddaniu salwy honorowej rozpoczęło się składanie kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Wśród zaproszonych gości byli między innymi:

• Premier RP Jarosław Kaczyński
  • Przewodniczący PO Donald Tusk
  • Metropolita gdański Arcybiskup Tadeusz Gocłowski,

no i my uczniowie gimnazjum noszącego imię Bohaterów Westerplatte. Po zakończeniu uroczystości Pan Nowak oprowadził nas po Westerplatte i Gdańsku. Pokazał nam  zabytki, jakże pięknego miasta. Zwiedziliśmy m.in:

• Długi Targ
  • Fontannę Neptuna
  • Bramę Zieloną
  • Żuraw
  • Katedrę Oliwską
  • Park Oliwski

Po krótkiej, ale wyczerpującej wizycie wróciliśmy do domu. Było to dla nas pouczające spotkanie. Wzruszenie towarzyszyło wszystkim, łzy spływały po policzkach, łopot flag - to robiło wrażenie. Oświetlony pomnik Obrońców Wybrzeża, żołnierze w pełnym rynsztunku, harcerze z zapalonymi pochodniami i te salwy..... to trzeba przeżyć.

Mamy nadzieję, że takie wizyty naszej szkoły staną się stałą pozycją. Pragniemy podziękować panu Krzysztofowi Nowakowi za opiekę w czasie pobytu, oraz dyrektorowi ZEASz  panu Z. Kikowi za umożliwienie nam wyjazdu.

Dagmara

z Publicznego Gimnazjum Nr 1