Nawigacja

Wolontariat

SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA

>zdjęcia w albumie fotograficznym<


Rok szkolny 2018/2019

 

 

 


Rok szkolny 2017/2018

Kolejny piknik w towarzystwie dzieci z „Bratka”

13.06.2018r w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom „Bratek” przy ul. Sienkiewicza odbył się Piknik Rodzinny „Przyjdź, poznaj mnie lepiej i pomóż mi żyć” . Impreza rozpoczęła się o godzinie 10.30 wykładem dotyczącym udzielania pierwszej pomocy, a także ćwiczeniami praktycznymi na fantomie. Potem dzieci brały udział w zabawach sportowych: były plenerowe gry planszowe, tor przeszkód, przeciąganie liny i skoki w workach. Graliśmy również w siatkówkę. Następnie wzięliśmy udział w pokazie straży pożarnej - można było wsiąść do strażackiego wozu czy włączyć syrenę. Nie zabrakło też malowania twarzy i olbrzymich mydlanych baniek.
O godzinie 12.45 odbył się marsz nordic walking, w którym brali udział rodzice z dziećmi. Na zmęczone rodziny czekał już grill i słodki poczęstunek w postaci ciast, ciasteczek i waty cukrowej oraz popcornu. Na koniec wszyscy podpisywali się, i odbijali swoje dłonie na pamiątkowej makiecie projektowej. Podczas świetnej zabawy szybko upłynął nam ten wspólny czas

Opiekun SKW

Wioletta  Michalczyk-Goryńska


Piknik Rodzinny w Laskowie

 

        Dnia 6 czerwca 2018 roku w Niepublicznym Przedszkolu „Bratek” w Laskowie odbył się Piknik Rodzinny. Wzięły w nim udział przedszkolaki z rodzinami, wychowawcy, a także wolontariusze z naszej szkoły.

            Program uroczystości był bardzo ciekawy. Rozstawiono wiele stoisk m.in. z watą cukrową czy przekąskami. Malowaliśmy twarze, upodabniając najmłodszych do ich ulubionych bohaterów lub zwierzaków . Organizatorzy nie zapomnieli o sporcie: skakaliśmy na dmuchanym zamku, braliśmy udział w zawodach, pokonywaliśmy tor przeszkód
i wspólnie tańczyliśmy. Dodatkową atrakcją był  pokaz Straży Pożarnej– polewanie się wodą ze strażackiego węża dało najmłodszym sporą satysfakcję. Pojawili się również Policjanci, którzy pouczyli maluchy, jak należy zachowywać się na ulicy. Pod koniec imprezy odbył się pożegnalny grill. Nie zabrakło kolorowych balonów i wielkich mydlanych baniek. Wszyscy dobrze się bawili, a uśmiech na twarzach przedszkolaków sprawił nam największą radość.

Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza:

Wioletta Michalczyk-Goryńska

 

zdjecia_PIKNIK_RODZINNY_.doc


 

Wolontariusze w Przelewicach

 

            Dnia 25 maja 2018 r. przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Bratek” na zaproszenie Wójta Gminy Przelewice p. Mieczysława Mularczyka odwiedziły Ogród Dendrologiczny. Wolontariusze z naszej szkoły towarzyszyli dzieciom podczas wyjazdu do Przelewic. Pogoda dopisała, przyjemnie było spacerować alejkami i podziwiać kwitnące kwiaty, drzewa i krzewy. Dzieci w skopieniu i spokoju spacerowały po pięknym ogrodzie, a  Wolontariusze pomagali w opiece nad podopiecznymi „Bratka”.  Na zakończenie wycieczki wszyscy ze smakiem zjedli  kiełbaski z grilla. Zabawa była znakomita. Uczniowie z  SKW  po raz kolejny spędzili miło czas w świetnym towarzystwie. I tym razem polecili się na przyszłość.

Opiekun SKW

Wioletta Michalczyk-Goryńska


Ja też mam talent

Dnia 18 maja  uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariusza brali udział w wyjeździe do Przelewic razem z dziećmi Niepublicznego Przedszkola „Bratek”.  Na miejscu odbywał się konkurs „Ja też mam talent”, gdzie dzieci mogły prezentować swoje umiejętności. Na scenie mogliśmy podziwiać całe grupy a także duety i solistów. Dzieci śpiewały, recytowały i tańczyły. Zachwycały komisję konkursową i widownię poczuciem rytmu i humoru. Wolontariusze pomagali w opiece nad dziećmi, które przebywały na widowni. Tam wspólnie dopingowali uczestnikom konkursu. Na koniec wszyscy zostali poczęstowani lodami, a następnie wyruszyli drogę powrotną do Barlinka. To kolejny miły dzień spędzony w świetnym towarzystwie dzieci z  „Bratka”.

Opiekun SKW SP Nr 1 w Barlinku

Wioletta Michalczyk-Goryńska


ŁAWKA DLA SZKOŁY W KIPSING

>Lawka_dla_szkoly_w_Kipsing.doc<


Dzień Wiosny w „Bratku”

         W dniu 23 marca miał miejsce wyjazd do Niepublicznego Przedszkola „Bratek” w Przelewicach. Uczestnikami tego wyjazdu byli członkowie SKW naszej szkoły, którzy mieli za zadanie opiekować się dziećmi z barlineckiej placówki. Wolontariusze nie zważali na złe warunki atmosferyczne, zabawiali i organizowali różne konkursy dla swoich wspaniałych podopiecznych.   Największą frajdę sprawiły wszystkim tańce i śpiewy związane z powitaniem wiosny. Wolontariusze wykonali swoje zadanie najlepiej jak potrafili. Praca wolontariacka po raz kolejny okazała się nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. Po skończonej imprezie uczniowie wrócili do Barlinka i pożegnali się ze swoimi podopiecznymi. Jak zwykle za swoją postawę usłyszeli miłe słowa od organizatorów.

Opiekun SKW

Wioletta Michalczyk-Goryńska


 

Wielkanocne spotkanie w Zakładzie Opiekuńczo – Pielęgnacyjnym

         Okres przedświąteczny to porządki, krzątanina, zakupy. Dla Wolontariuszy to czas odwiedzin wszystkich tych, którym na co dzień poświęcają swój wolny czas i cząstkę siebie. We wtorek 27. marca uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza wybrali się do Zakładu Opiekuńczo – Pielęgnacyjnego w Barlinku. Pani Halina Wojciechowska interesująco opowiedziała o placówce i pacjentach dotkniętych chorobą. Omówiła zasady funkcjonowania zakładu. Ponadto zwróciła uwagę na problem starości. Podziękowała też wszystkim uczniom, którzy odwiedzają systematycznie chorych i wnoszą odrobinę radości w ich cierpienie. Przekonywała o tym, jak rozmowy, słuchanie, drobne gesty potrafią wywołać uśmiech na twarzach chorych osób. Zachęcała do dalszej współpracy i namawiała do zaangażowania się w sprawy pacjentów nowych Wolontariuszy. Spotkanie stało się okazją do wymiany doświadczeń, bowiem uczniowie uczestniczący w pracach wolontariackich na terenie zakładu opowiedzieli swoje przeżycia i ze wzruszeniem wspominali różne chwile. Wszyscy są zdania, że te wizyty dają dużo korzyści zarówno jednej jak i drugiej stronie. Po tym wstępie uczniowie udali  na oddział, gdzie wręczyli świąteczne upominki pacjentom i pracownikom. Wielokrotnie z ust  schorowanych ludzi usłyszeli słowa „kochane dzieci”. Nie obyło się bez wzruszeń, łez i refleksji.  Część z niezaangażowanych do tej pory uczniów zadeklarowała swoją pomoc i ten fakt jest niezwykle optymistyczny. Nasi wolontariusze mają bardzo dobre serce i ogromną wrażliwość, która sprawia, że ludzie chorzy, często samotni odzyskują wiarę w drugiego człowieka.

Opiekun: Wioletta Michalczyk - Goryńska

 


Zajęcia w Domu Pomocy Społecznej w Myśliborzu

         Uczniowie z SKW naszej szkoły bardzo ciepło wspominali wizytę przed Bożym Narodzeniem w Domu Pomocy Społecznej w Myśliborzu. Długo czekali na następne spotkanie. 26. marca pojechaliśmy odwiedzić mieszkańców placówki. Zabraliśmy ze sobą  upominki z okazji zbliżającej się Wielkanocy. Zostaliśmy bardzo ciepło powitani. Uczniowie usłyszeli podziękowania za dotychczasową współpracę i dowody  pamięci. Następnym etapem wizyty był udział naszej młodzieży w terapii zajęciowej wspólnie z mieszkańcami domu. Uczniowie przyporządkowani do pięciu grup, pod czujnym okiem terapeutów, wykonywali powierzone im zadania, angażując się przy tym do pomocy starszym osobom.Wszyscy byli bardzo zadowoleni, w drodze powrotnej wymieniali się doświadczeniami i przeżyciami. Zabrali ze sobą wspomnienia ze spotkania z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej i wytwory swojej ponad dwugodzinnej pracy.  Pani dyrektor i kierownik spodobała się nasza inicjatywa. Kiedy obserwowały  zajęcia, były pod wrażeniem otwartości i spontaniczności naszych uczniów. Czekają na nas w niedługiej przyszłości.

         Opiekun: Wioletta Michalczyk - Goryńska

 


Praktyki w „Bratku”

            23.03.2018r. grupa wolontariuszy udała się na umówione spotkanie do siedziby ‘’Bratka’’ przy ul. Sienkiewicza w Barlinku. Szczegóły wizyty zostały omówione dużo wcześniej. Uczniowie byli przygotowani na inną niż dotychczasową formę pomocy i współpracy.

            Podobnie jak przed świętami Bożego Narodzenia celem było złożenie życzeń i drobnych upominków pracownikom ‘’Bratka’’ i ich podopiecznym. Ale to nie wszystko… Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przez 2 – 3 godziny odbywali „praktyki” w poszczególnych grupach. Każdy wolontariusz przyporządkowany był do  innej grupy, gdzie obserwował i brał czynny udział w zajęciach. Wychowawcy umiejętnie zaangażowali naszych uczniów do realizacji założonych celów.

            Ta inicjatywa wykazała, że nasi uczniowie są doskonale zintegrowani zarówno z dziećmi jak i z personelem. Wolontariusze są otwarci i wrażliwi, chętni do podejmowania nowych wyznań, kierują się bezinteresownością i mają wysoko wyrobione poczucie empatii. To nowe doświadczenie okazało się dla nich dużym przeżyciem.

Opiekun:

Wioletta Michalczyk - Goryńska

 

 

Bal Karnawałowy w „Bratku”

            W dniu 09.02.2017r.Wolontariusze z SP nr 1 w Barlinku brali aktywny udział w balu karnawałowym zorganizowanym przez przedszkole Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Bratek” wraz z zaprzyjaźnionymi przedszkolami z Przelewic. Zabawa odbyła się w Domu Kultury w Przelewicach Karnawał to czas zabawy, radości i magicznych postaci, w które wcielili się podopieczni przedszkola. Wśród nich pojawili się policjanci, wróżki, diabełki, super bohaterowie oraz wiele zwierzęcych postaci. Wolontariusze pomagali nauczycielom w opiece nad dziećmi podczas zabaw. Tańczyli, śpiewali, uczestniczyli w zorganizowanych zajęciach. Magicznym pociągiem odwiedzali znane dzieciom bajki oraz tańczyli w rytmie różnych przebojów. Był również czas na wybranie króla i królowej balu, którymi jednogłośnie zostali wszyscy przedszkolacy. Po szalonych tańcach była chwila wytchnienia na skosztowanie wypieków rodziców wychowanków. Zabawa była świetną rozrywką, wszyscy byliśmy zadowoleni i lekko zmęczeni. Około godziny 12.00 uczniowie wraz z dziećmi i opiekunami wrócili do Barlinka i zakończyli kolejną akcję. Czekają z niecierpliwością na kolejne.

Wioletta Michalczyk-Goryńska


 

Warto przeczytać!!! >adopcja.doc<

5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza  "Dobro powraca"

Aktualności:

  1. Adopcja kenijskiego dziecka - artykuł wyżej
  2. Świąteczna paka dla zwierzaka - zbieramy koce, karmę, zabawki dla skrzywdzonych przez człowieka zwierząt z Barlinka. Dary zbieramy do 20 grudnia. zachęcamy do pomocy.
  3. Wspieramy akcję "Szlachetna paczka"na ten cel przekazane będą pieniądze zarobione ze sprzedaży ciast.

opiekun: W. Goryńska-Michalczyk


SKW znowu w akcji

 

Grudzień to doprawdy pracowity okres dla ludzi dobrego serca, którzy widzą potrzebę niesienia pomocy. Boże Narodzenie dodatkowo nastraja nas pozytywnie i pragniemy, by wszyscy wokół byli szczęśliwi. Dlatego wolontariusze ze Szkoły Podstawowej Nr 1  przy ulicy Leśnej zaangażowali się w kolejną akcję. Tym razem wybraliśmy się do Domu Pomocy Społecznej w Myśliborzu ze świąteczną wizytą i kolędą. 12 grudnia przyłączyliśmy się do delegacji w osobach pani dyrektor OPS Henryki Zarębskiej, z-cy dyrektora OPS Elizy Stafaniuk, pani Magdaleny Zyndy-Lis – kierownika sekcji pomocy środowiskowej oraz pani sekretarz Ewy Dziedzieli. Na miejscu zostaliśmy serdecznie przywitani przez panią dyrektor Irenę Idzikowską i pracowników DPS. Wolontariusze rozeszli się po całym obiekcie odwiedzając pensjonariuszy i obdarowując ich świątecznymi piernikami, które przygotowali
i ozdabiali uczniowie naszej szkoły pod okiem pani Doroty Skowron. Cała wizyta przemijała w serdecznej, świątecznej atmosferze. My również otrzymaliśmy prezenty - piękne choinkowe  ozdoby, wykonane przez mieszkańców DPS. Zawsze, gdy tam jedziemy jesteśmy pięknie   ugoszczeni, toteż kolejne spotkania są zawsze przyjemne. Życzymy wszystkim podopiecznym i pracownikom DPS zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Szkolny Klub Wolontariusza

Wioletta Michalczyk-Goryńska i Sławomira Tumasz

 


Wolontariusze ze świątecznymi życzeniami u chorych

            W dniu 11 grudnia uczniowie z KSW na prośbę księdza Piotra Halucha  wybrali się z wizytą do chorych,  pozostających pod duszpasterską opieką księży z parafii po wezwaniem Św. Bonifacego. Młodzież w obecności księdza i Pani Wioletty Michalczyk- Goryńskiej uczestniczyła w spotkaniach z ludźmi chorymi, niepełnosprawnymi, wymagającymi stałej opieki osób trzecich - bliskich lub pracowników odpowiednich instytucji. Wizycie towarzyszyły kolędy, modlitwa, wigilijny opłatek, świąteczne życzenia i rozmowy.         Wolontariusze doświadczyli polskiej gościnności i serdeczności. Pod ich adresem padło wiele ciepłych słów. Każdy chory otrzymał skromny upominek w postaci stroików świątecznych, za które bardzo dziękujemy Pani Małgorzacie Wilk. Spotkanie nauczyło z pewnością naszych wychowanków pokory, empatii oraz wdzięczności za dar życia i zdrowia. To kolejny próg na drodze do dojrzałości, który uczy, że cierpienie i choroba wpisane są w ludzką egzystencję.


Dobro powraca

            Okres przedświąteczny to tzw. szaleństwo zakupowe. My - Polacy, mamy to do  siebie, że chcemy perfekcyjnie przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia nie tylko duchowo, ale też pod względów wyszukanych prezentów, licznych potraw, itp. Mamy okazję wykazać się polską gościnnością i co najważniejsze możemy pielęgnować tradycje świąteczne. Żeby jednak sprostać tym zadaniom, musimy wielokrotnie wychodzić ze sklepów z wielkimi torbami wypełnionymi zakupami. Doświadczyliśmy tego w sklepie „Bimex”, gdy w dniu 9 grudnia 2017r. uczestniczyliśmy w akcji „Dobro powraca”. W sobotę uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariusza SP Nr 1 w Barlinku, dzięki życzliwości właścicieli sklepu, zbierali do puszek pieniądze,  pakując przy tym zakupy  klientom. Przy trzech kasach rozstawieni byli uczniowie naszej szkoły i w godzinach: 9.00-17.00 byli zapewniani o słuszności swoich celów. Wolontariusze  przekonali się o serdeczności i hojności mieszkańców naszego miasta. Był to dla nich bardzo przyjemnie spędzony sobotni czas. Mimo wcześniejszych obaw, stwierdzili bez wyjątku, że  w przyszłym roku podejmą się tego zadania  z wielką ochotą. Nie spodziewali się tak wielu  ciepłych i przyjaznych słów. Bardziej liczyli na wrogość wielu dorosłych, jednak  okazało się, że ich inicjatywa cieszyła się  dużym uznaniem.

            Pieniądze zebrane podczas akcji uczniowie z SKW  zamierzają przeznaczyć na następujące cele:

  • Szlachetna Paczka
  • Pomoc zwierzętom skrzywdzonym przez człowieka; zwierzętom, które w Barlinku czekają na nasze wsparcie
  • Adopcja dziecka z Kenii, które dzięki staraniom wolontariuszy z SP Nr 1 pozostaje od bieżącego roku pod naszą finansową opieką .Wpłaty systematycznie dokonywane pozwolą temu dziecku uczęszczać do przedszkola a niebawem do szkoły.

 

Jeszcze raz chcemy podziękować właścicielom sklepu „Bimex” za umożliwienie przeprowadzenia akcji , kierownictwu za cierpliwość i troskę,  życzliwym Paniom kasjerkom, które dzielnie znosiły towarzystwo młodzieży pozostającej przez tyle godzin w ich bliskim sąsiedztwie, rodzicom za odpuszczenie dzieciom świątecznych porządków i wszystkim mieszkańcom naszego miasta, którzy rozumieją potrzeby innych,  niosą chętnie pomoc  i wspierają młodzież, zapewniając ich o swojej sympatii. Słowa:„dobrze, że mamy jeszcze taką młodzież” na pewno utkwią wolontariuszom w pamięci na długie lata.

 

Opiekun SKW SP Nr 1

W Barlinku

Wioletta Michalczyk-Goryńska

 


Mikołajki w „Bratku”

            Uczniowie z naszej szkoły biorą czynny udział w pracach wolontariackich  na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Bratek”. Wolontariusze chętnie pomagają w organizacji wszelkich imprez. Tym razem to  z naszej inicjatywy 8 grudnia 2017r. udaliśmy się z wizytą, żeby podziękować  za dotychczasową współpracę i złożyć świąteczne życzenia. Dzieci z „Bratka” wysłuchały kolęd w wykonaniu Julii Dybińskiej i Martyny Oleszkiewicz, następnie wszyscy uczniowie z KSW zaangażowali uczestników Mikołajek do wspólnej zabawy integracyjnej przy dźwiękach  zimowych i świątecznych piosenek. 

             Na koniec obdarowaliśmy pracowników placówki przy ul. Sienkiewicza i ich podopiecznych piernikami wykonanymi przez uczniów naszej szkoły. My również nie wyszliśmy z pustymi rękoma. Pani Prezes - Z. Sobczak wręczyła nam świąteczne upominki. Spotkanie Mikołajkowe upłynęło w niezwykle miłej atmosferze. Towarzyszył nam świąteczny nastrój, uśmiech dzieci i radość wolontariuszy. Takie chwile przekonują nas, że warto pomagać.

Wioletta Michalczyk-Goryńska

 

 


Świętujemy i zarażamy pasją pomagania

            Dzień 5 grudnia to ważna data dla tych, którzy bezinteresownie służą innym ludziom. W Międzynarodowym Dniu Wolontariusza świętowało też  SKW SP Nr 1 w Barlinku. Świętowało? Raczej uczniowie wykorzystali ten czas, by szerzyć idee wolontariatu, uświadamiać swoich rówieśników i zarażać pasją pomocy innym. W szkole było wiele plakatów, haseł, cytatów, gazetek tematycznych, materiałów związanych z wolontariatem. Nasi uczniowie przeprowadzili też ankietę, której wyniki pozwolą ocenić poziom wiedzy uczniów na temat wolontariatu i stopień zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy.    W tym dniu uczniowie z SKW rozpoczęli też realizację zadań, do których chcą zaangażować całą społeczność naszej szkoły. Mianowicie w najbliższych planach mają na celu zebranie środków na „Szlachetną paczkę”, wesprzeć zwierzęta poprzez zbiórkę karmy -„Świąteczna paka dla zwierzaka”. Ponadto chcą pozyskać fundusze zabezpieczające roczny pobyt w przedszkolu adoptowanego kenijskiego dziecka.  Mamy nadzieję, że starczy zapału na wszystkie inicjatywy. Bez pomocy i zaangażowania wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców nie byłoby szansy na powodzenie.

            Przy okazji tego święta warto sobie uświadomić, że angażując wolontariuszy kształtujemy ich poczucie odpowiedzialności, wrażliwości społecznej, pomagamy dostrzegać pozytywne wartości w otaczającym świecie, podnosimy poczucie ich własnej wartości, odbudowujemy wiarę we własne siły i pozwalamy uwierzyć w siebie. Dlatego w naszej szkole nie szczędzimy wysiłku, by zaszczepić w naszych podopiecznych chęć bezinteresownego ofiarowania dobrowolnej pracy dla innych i mamy nadzieję, że w przyszłości będą  towarzyszyły im w życiu słowa Jana Pawła II:

 „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".

            Życzymy wszystkim Wolontariuszom spełnienia marzeń, realizacji zamierzonych celów, a przede wszystkim tego, aby każdy dobry uczynek i każde dobre słowo wracało do Was, dając siłę do dalszej pracy.

Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusz 

SP Nr 1 w Barlinku

Wioletta Michalczyk-Goryńska



 

Wolontariusz -wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc;

wizyta z Zakładzie Opiekuńczo-Pielęgnacyjnym w Barlinku

            Po wielu przygotowaniach wolontariusze z naszej szkoły udali się z wizytą do Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego w Barlinku. 04 grudnia uczniowie zainteresowani działalnością placówki pod opieką Wioletty Michalczyk-Goryńskiej odwiedzili jej podopiecznych. Na początku Pani Halina Wojciechowska ciekawie i zajmująco opowiedziała o specyfice Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego. Omówiła zasady organizacji, funkcjonowania tego miejsca, obowiązki personelu, opowiedziała o najczęstszych schorzeniach pacjentów, ich trudach, radościach i cierpieniu. Wyraziła też ogromne zadowolenie z tego, że uczniowie SKW  naszej szkoły chcą podjąć współpracę z placówką. Starała się uzmysłowić młodzieży, jak ważny jest dla tych ludzi kontakt ze światem zewnętrznym i jak odpowiedzialne będzie na nich spoczywało zadanie, jeśli się go podejmą. Doświadczyliśmy tego, kiedy bezpośrednio odwiedziliśmy chorych w ich salach. Towarzyszył nam ich promienny uśmiech,  słowa uznania i ogólne zainteresowanie. Uczniowie z uwagą i skupieniem wysłuchali wykładu Pani Haliny, następnie  ostatecznie zadeklarowali chęć współpracy, dobrali się w grupy i rozpisali harmonogram wizyt Na koniec spotkania wolontariusze mieli okazję poznać pacjentów, chwilę z nimi porozmawiać, zobaczyć warunki, w jakich żyją. Namacalnie doświadczyć ludzkiego cierpienia Każdy z podopiecznych i pracowników Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego otrzymał świąteczny upominek od uczniów SKW.

            To spotkanie zapoczątkuje szereg kolejnych wizyt naszych wolontariuszy u chorych, trzymamy kciuki i wierzymy, że nie braknie im zapału i samozaparcia.

Opiekun: Wioletta Michalczyk-Goryńska


Dzień Misia w Przelewicach

            Dnia 23.11.2017r. pojechaliśmy z podopiecznymi z „Bratka”  na Dzień Misia do Przelewic. Sala, w której zorganizowano  imprezę,  była pięknie udekorowana i zrobiła na nas ogromne wrażenie. Na stołach czekał już poczęstunek dla dzieci. Pomagaliśmy w ogólnej organizacji. Dmuchaliśmy balony, przygotowywaliśmy zabawy i przede wszystkim czuwaliśmy nad bezpieczeństwem  młodszych dzieci.

Po pewnym czasie zjawiły się panie, które prowadziły całą imprezę. Były poprzebierane za zwierzęta, co zwróciło szczególną uwagę dzieci. Prowadzące opowiadały dzieciom skąd wzięło  się Święto Dnia Misia oraz uczyły ich krótkich wierszyków. Potem przystąpiliśmy do wspólnych gier i zabaw. Robiliśmy misie z balonów, tańczyliśmy i śpiewaliśmy. Nie obyło się również bez malowania twarzy oraz drobnych podarunków. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły. My oczywiście też doskonale czuliśmy się w roli opiekunów. Jak  zwykle spotkanie z dziećmi z „Bratka” to czysta przyjemność.

Wolontariusze SP Nr 1 w Barlinku


 

 „Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś”(Ronald Reagan)

 

            Ten cytat mógłby być tytułem warsztatów, w których wzięli udział uczniowie klas gimnazjalnych i siódmych SP1 przy ul. Leśnej. Tutaj prężnie działa Szkolny Klub Wolontariusza, ale pragniemy uświadomić wszystkim, jak łatwo jest bezinteresownie pomagać innym. Dlatego od poniedziałku 20 listopada na godzinach wychowawczych uczniowie zapoznawali się z ideą pracy wolontarystycznej. Zajęcia przeprowadziły panie Magdalena Zynda-Lis i Anna Smoleń, pracownice Ośrodka Pomocy Społecznej, czyli instytucji, której głównym zadaniem jest właśnie wspieranie potrzebujących. W każdej klasie lekcje te wyglądały trochę inaczej, ale scenariusz był zawsze podobny. Panie prowadziły dialog z uczniami, zachęcając ich do wykazania się wiedzą i podzielenia własnymi doświadczeniami w tej dziedzinie. Dyskusja rozpoczynała się od zdefiniowania słowa wolontariat. Następnie rozmawiano o tym, kto może być wolontariuszem i jakie są obszary działalności wolontariatu; zaprezentowano rozmaite charytatywne akcje lokalne i krajowe, w których często uczestniczymy. Ważnym punktem warsztatów była próba odpowiedzenia na pytanie, jakie korzyści, oprócz satysfakcji, czerpią wolontariusze z pomagania innym. Prowadzące przekonywały młodzież, że wykonując pracę wolontarystyczną zdobywa się cenne doświadczenia, zawiązuje nowe znajomości, zwiększa poczucie wspólnoty i kształci umiejętności interpersonalne, pożytecznie i aktywnie zagospodarowuje się swój wolny czas a  angażując się w konkretne projekty, zapoznaje się z działalnością organizacji, która je realizuje. Takie działania nierzadko decydują o wyborze przyszłej ścieżki rozwoju osobistego.   Pani Magda i pani Ania przekonywały uczniów, że wolontariat daje możliwość wykazania się, bo można robić to, co się lubi, pokazać wszystkie swoje talenty, zainteresowania i pasje, ponieważ akcje charytatywne przybierają różne formy: można tańczyć, malować, czytać, biegać, grać, śpiewać, gotować, rzeźbić, zaprezentować  swoje zbiory, wykorzystywać swoją wiedzę z konkretnych dziedzin, itp. Dzięki takim i wielu innym działaniom, robimy wielkie rzeczy, np. zbieramy pieniążki dla chorych,  a przy okazji zarażamy innych naszą pasją.

Bardzo dziękujemy pani Magdalenie Zyndzie-Lis i pani Annie Smoleń za poprowadzenie tych warsztatów i za to, że zaszczepiały w naszych uczniów wspaniałe idee.

Dziękujemy również pani Henryce Zarębskiej – dyrektorowi OPS oraz pani Danucie Tomiałojć – dyrektorowi SP1 za wspieranie działalności SKW w naszej szkole i umożliwienie współpracy między tymi instytucjami.

 

Wioletta Michalczyk-Goryńska, Sławomira Tumasz

 


Prezenty dla Azorków

 

 Dnia 9 listopada 27-osobowa grupa młodzieży ze Szkolnego Klubu Wolontariusza działającego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Barlinku na ul. Leśnej wybrała się po lekcjach z „wizytą” do schroniska dla zwierząt „Azorki” w Gorzowie. Wycieczka była poprzedzona akcją zbierania karmy, koców i zabawek dla piesków, która przyniosła całkiem pokaźny zapas tych artykułów. Tak zaopatrzeni pojechaliśmy do schroniska. Nie był to pierwszy taki wyjazd, gdyż SKW prowadzi stałą współpracę ze schroniskiem i co najmniej raz w roku wspiera je w opiece nad czworonogami. Niektórzy z wolontariuszy byli tam już kilkakrotnie. Za każdym razem wita nas tam głośne ujadanie uradowanych (taką mamy nadzieję J), naszym widokiem psiaków. Podopieczni schroniska to głównie duże psy, których imiona, wiek,  historie i charaktery można poznać, czytając tabliczki zawieszone na boksach, co też z ciekawością czyniliśmy. Większość zwierząt wywołała w nas duże emocje, niektóre nas wzruszyły, inne zachwyciły, były też takie, które budziły obawę. Jak się dowiedzieliśmy od pracownika schroniska przychodzi tam wielu wolontariuszy, którzy pomagają w opiece nad psiakami i wyprowadzają je na spacer. Taka opieka nad pieskiem w schronisku to wspaniała alternatywa dla osób, które kochają zwierzęta, ale z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na kupno własnego pupila. Możliwa jest także wirtualna adopcja polegająca na wsparciu finansowym i systematycznym odwiedzaniu swojego podopiecznego.

Druga część wycieczki to krótkie zakupy w jednej z galerii handlowych i szybki posiłek. Do domu wracaliśmy zadowoleni z dobrze wypełnionej misji J. Pewnie w niejednej głowie snuły się marzenia o własnym psie lub kocie. Akcję  na pewno jeszcze nie raz powtórzymy i zachęcamy wszystkich do podobnych działań.

                          Organizatorki: Wioletta Michalczyk-Goryńska, Agnieszka Miśko i Sławomira Tumasz


 

Dzień Papieski

         Święto państwowe obchodzone w dniu 16 października, w rocznicę (16.10.1978) wyboru Arcybiskupa Krakowskiego Karola Wojtyły na głowę kościoła katolickiego. Święto to zostało ustanowione decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej ustawą z dnia 27 lipca 2005 roku w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku.

                W tym roku Dzień Papieski odbył się w naszej parafii w niedzielę 27 października pod hasłem „ Idźmy naprzód z nadzieją”. Jak w każdym  roku zbieraliśmy pieniądze na stypendia dla potrzebującej  młodzieży z całej Polski. W parafii św. Bonifacego w Barlinku młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariusza SP nr 1 przeprowadziła zbiórkę pieniędzy do puszek w godzinach od 9.00 do 18.00

                O godzinie 9.00 wolontariusze, dobrani w pary przybyli na miejsce. Zostali tam poinstruowani co do sposobu  ich pracy a także dostali naklejki, kolorowe kartoniki z obrazkami świętych i modlitwą do rozdawania oraz puszki na datki. Tak wyposażeni ruszyli do miasta. Można było ich zauważyć m.in. w okolicy Netto, na rynku czy w parku. Podchodzili do przechodniów, wręczali naklejki i obrazki, opowiadając jednocześnie o celu zbiórki.  Wolontariusze zmieniali się co dwie godziny.

                W ten sposób włączyliśmy się w apel papieża Jana Pawła II, aby naśladować w życiu Chrystusa i pomagać biednym i potrzebującym osobom .
 

 Koordynatorzy:  Ksiądz  Haluch oraz Wioletta Michalczyk-Goryńska

 


Pieszy Rajd Przedszkolaków

         28.09.2017 r. w Niepublicznym Przedszkolu "Bratek" w Laskowie odbył się II Integracyjny Rajd Pieszy Przedszkolaków z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.

Około godziny 10.00  wolontariusze  przybyli do Laskowa, aby pomóc w organizacji rajdu. Impreza rozpoczęła się od wspólnej zabawy w kole wszystkich przybyłych gości. Następnie przedszkolaki zabrały wiaderka i  wyruszyły w drogę, aby odnaleźć ukryte ziemniaki. Po powrocie na uczestników imprezy czekały ciepłe kiełbaski, słodkie przekąski oraz pyszna zupa dyniowa przygotowana przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Barlinku. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, które na specjalnie przygotowanych stanowiskach mogły wykonać m.in. sałatkę owocową lub figurki z warzywi owoców. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również malowanie twarzy.
Z pomocą starszych kolegów i koleżanek przedszkolaki mogły zmienić się w kogo tylko chciały. Czas umilały konkurencje sprawnościowe przygotowane przez panie nauczycielki oraz przez panów strażaków z OSP Przelewice. Gaszenie sztucznego pożaru okazało się nie lada wyzwaniem dla młodych bohaterów. Pogoda dopisała, wszyscy dobrze się bawili, a na buziach dzieci gościły szerokie uśmiechy. O godzinie 14.00 wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza wrócili do Barlinka zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni. Chętnie powtórzymy tę imprezę w przyszłym roku.

opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza

 

  

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 1 im.Tadeusza Kościuszki w Barlinku z klasami gimnazjalnymi
    ul. Leśna 10
    74-320 Barlinek,
    i ul. Jeziorna 12
  • (95)746-14-33 ul. Leśna 10
    (95)746-17-30 ul. Jeziorna 12

Galeria zdjęć