Nawigacja

Projekt "Chcę być lepszy - droga do dojrzałości" Innowacja pedagogiczna Projekt edukacyjny

Innowacje i projekty

Innowacja pedagogiczna

 

Rok szkolny 2017/2018

"PoczytajMy" to kolejny program Centrum Edukacji Obywatelskiej, w którym biorą udział nasi uczniowie. Jest to ogólnopolski projekt promujący czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Uczestniczy w nim 210 szkół z całej Polski, wiecej  w artukule     >Poczytajmy.doc<


PODSUMOWANIE OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU FILMOTEKA SZKOLNA -AKCJA!

Współczesna szkoła ma za zadanie rozwijać w młodych ludziach umiejętność analizy, wyciągania wniosków, konstruowania spójnych i przemyślanych wypowiedzi, ale także powinna stworzyć warunki do otwartej i swobodnej ekspresji twórczej.  Wśród  działań, które tę twórczość wyzwalają i wspierają znajduje się na pewno edukacja filmowa Film uczy młodych ludzi postrzegania świata, krytycznego myślenia, swobody wypowiedzi, inspiruje do własnej twórczości.  

Wychodząc naprzeciw wymaganiom  współczesnej szkoły przystąpiliśmy po raz kolejny do realizacji  projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej.  W bieżącym roku szkolnym udało nam się zrealizować szereg działań związanych z rozwijaniem filmowych pasji. Wśród nich znalazły się między innymi:

1. KURS FILMOTEKI SZKOLNEJ;  Podczas trzech miesięcy zajęć on-line  pogłębialiśmy swoją wiedzę na temat historii kinematografii (ze szczególnym uwzględnieniem historii polskiego kina), mieliśmy okazję nakręcenia własnego filmu oraz doskonalenia warsztatu krytyka filmowego. Naszym działaniom  przez cały okres trwania kursu swoim bacznym okiem przyglądali się doświadczeni mentorzy, którzy wspierali nas w pracy .Kurs Filmoteki Szkolnej został podzielony na 6 części (opracowanych w formie prezentacji z załączonymi materiałami – tekstami, filmami, ćwiczeniami). Na zapoznanie się z materiałami pomocniczymi każdego modułu i wykonanie proponowanych zadań mieliśmy 2-3 tygodnie. Po każdym sprawozdaniu, do którego dołączaliśmy efekty swojej pracy - np. linki do filmów czy recenzji,  otrzymywaliśmy fachową opinię i wskazówki od swojego mentora. I choć  nie było łatwo jedna z grup ukończyła "Warsztat krytyka filmowego", druga natomiast "Warsztat młodego reżysera".

2.Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej, organizowany był przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach wspólnych działań CEO i PISF.

Festiwal to jednodniowe wydarzenie dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski.
12 stycznia o godzinie 10:00 na funpage'u Festiwalu uczestnicy mogli się przedstawić, przywitać
i życzyć sobie powodzenia. Zasadą Festiwalu  było kontrolowanie konkretnej godziny, ponieważ mniej więcej co 20 minut pojawiły się zadania on-line, na które należało udzielić szybko poprawnej odpowiedzi. Uczniowie pracowali 5-osobowych zespołach. Zadań było sześć + jedno dodatkowe, które trwało przez całe 3h Festiwalu. W tym roku musieliśmy stworzyć animację poklatkową będącą czołówką do jednego z pakietu Filmoteki  Szkolnej.

3. WYCIECZKA DO TELEWIZJI POLSKIEJ. Zwiedzanie Telewizji Polskiej od kuchni (siedziba TP przy ul. Woronicza )  to jeden z głównych punktów programu wycieczki do Warszawy, która odbyła się 
15-17.11.2017r. Wizyta obejmowała zwiedzanie  studiów telewizyjnych, pomieszczeń reżyserskich, pracowni dekoracji a także udział w nagraniu programu "Jaka to melodia?".Poznaliśmy pracę ludzi biorących  udział w tworzeniu programów, które znamy ze szklanego ekranu.

4. MARATONY  FILMOWE. W tym roku szkolnym zorganizowaliśmy trzy maratony filmowe, w tym jeden nocny. Podczas nich mogliśmy obejrzeć filmy pochodzące z pakietu filmoteki, a także te, które obecnie pojawiają się na ekranach kin. Jeden z maratonów został poświęcony obrazowi młodzieży
w kinie współczesnym i to on właśnie sprowokował nas do  najbardziej zagorzałej dyskusji.

5. WARSZTATY FILMOWE W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ W GORZOWIE WLKP.

-„JAK TO SIĘ KRĘCI? CZYLI KRÓTKA HISTORIA FILMU” Poznaliśmy krótką historię filmu. Zdobyliśmy wiedzę na temat gatunków filmowych oraz uczyliśmy się dokonywać podstawowej analizy
i interpretacji obrazu filmowego.

-„KOPIOWANIE  I  WKLEJANIE”  A  PRAW  AUTORSKICH  PRZESTRZEGANIE Warsztaty prezentujące podstawowe zagadnienia związane z poszanowaniem cudzej własności intelektualnej zwłaszcza
w kontekście wykorzystywania materiałów dostępnych w Internecie.

 Wśród naszych przedsięwzięć znalazły się także:

- lekcje z filmem, podczas których poszerzaliśmy wiedzę na temat historii kina, gatunków filmowych oraz jego twórców,

- konkursy na plakat filmowy a także grę inspirowaną filmem będącym ekranizacją jednej z lektur szkolnych,

- tworzenie prezentacji na nietypowe tematy związane z filmem, np. największe wpadki na planach.

Podsumowanie naszego projektu odbyło się  30 maja, a na jego zakończenie zaplanowaliśmy zorganizowanie konkursu dla uczniów klas siódmych. Każdą z klas reprezentowała pięcioosobowa drużyna, wszyscy musieli popisać się wiedzą na temat kina i filmu. Uczestnicy mogli wcielić się także w aktorów, gdzyż jedna z konkurencji polegała na zagraniu wybranej etiudy. Zadanie to uświadomiło wszystkim, że to niełatwa profesja. Do udzielenia poprawnej odpowiedzi przydała się także znajomość współczesnego kina, ponieważ uczniowie  musieli poprawnie  nazwać kadry i ścieżki dźwiękowe ze znanych produkcji oraz rozpoznać postacie, w które przeobrazili się uczestnicy projektu. Zmagania oceniało jury, do którego zaprosiliśmy: p. vicedyrektor E. Ogarewicz, p. A. Blezień, p. J. Hinc oraz p. S. Stanisz. I choć zdania nie należały do najłatwiejszyc , na pewno  dostarczyły wielu emocji
i  zabawy.Za swoje zaangażowanie drużyny otrzymały dyplomy i słodkie nagrody.

Na zakończenie chcielibyśmy jeszcze podkreślić, że uczestniczyliśmy także w "grywalizacji", o którą w tym roku został wzbogacony projekt Filmoteka Szkolna. Akcja! Polegała  ona na zdobywaniu odznak za realizację szkolnych działań z filmem i comiesięcznej ich publikacji . Nasze sprawozdanie za miesiąc styczeń zostało uhonorowane nagrodą specjalną, a nasza szkoła zdobyła 12 miejsce w klasyfikacji ogólnej na 130 szkół biorących udział w projekcie.

Dzięki realizacji projektu zdobyliśmy wiele nowych doświadczeń, nauczyliśmy się planowania
 i odpowiedzialności za realizację powierzonych nam zadań. I choć nie było łatwo, to na pewno było warto. Zachęcamy wszystkich do realizacji projektu w przyszłym roku szkolnym, bo z filmoteką nudzić się trudno.

uczestnicy projektu; kl.II c

opiekun: Monika Goryńska

 


Wirtualny Festiwal Filmoteki Szkolnej w Szkole Podstawowej  Nr 1

      Festiwal odbywa się rokrocznie w styczniu-lutym, a organizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W zmaganiach uczestniczą uczniowie z całej Polski. Tego dnia  zasiadają  przed ekranami komputerów, aby  rozwiązywać  łamigłówki, quizy, zagadki dotyczące filmów z pakietu Filmoteki Szkolnej, życia i twórczości polskich reżyserów, aktorów, pojęć filmoznawczych oraz historii kina. Dodatkową trudnością jest to, że zadania muszą być wykonane w określonym czasie. Tegoroczny festiwal odbył się 12 stycznia, rozpoczął się o godz. 10 i trwał do godz.13. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IIc, którzy realizują ogólnopolski projekt Filmoteka Szkolna.Akcja!.

Gimnazjaliści, podzieleni na dwa zespoły, musieli się zmierzyć z sześcioma trudnymi zadaniami dotyczącymi historii filmu, znajomości języka filmu, a także treści i przesłania filmów z pakietu Filmoteki Szkolnej dostępnego w szkolnej bibliotece. Zadania były trudne, wymagały od uczestników  nie tylko ogromnej wiedzy na temat filmów, ale przede wszystkim spostrzegawczości i pomysłowości.Przez cały czas trwania Festiwalu do wykonania było zadanie dodatkowe,które polegało na opracowaniu własnej czołówki ,do któregoś z filmotekowych filmów.Wykonując  to polecenie można było wykorzystać:animację poklatkową, grafikę komputerową, melorecytację lub sypanie piaskiem. Ważne było to, aby czołówki z jednej strony nawiązywały do filmu, z drugiej nie zdradzały jego fabuły.  Wykonanie tego zadania  ogromnej kreatywności, ale przyniosło też mnóstwo emocji i radości. Uczniowie wykonali czołówki do filmów " Katedra" oraz "Szczurołap".

Udział w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej  był ogromnym wyzwaniem, ale też świetną zabawą. Za rok na pewno też weżmiemy w nim udział.

video-1516182078.mp4

video-1516271976.mp4

koordynator projektu-Monika Goryńska


 

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT "FILMOTEKA SZKOLNA -AKCJA!"

Po raz trzeci nasza szkoła bierze  udział w projekcie filmowym. W tym roku jego realizacji podjęli się uczniowie klasy  II c  pod opieką p. Moniki Goryńskiej. Filmoteka Szkolna to program realizowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, obejmujący swoim zasięgiem prawie 14 tysięcy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.  Ideą Filmoteki Szkolnej jest wprowadzenie elementów edukacji filmowej do programów nauczania. Aby twórczo rozwijać program, do współpracy zostało zaproszonych kilka instytucji i organizacji, m.in. Centrum Edukacji Obywatelskiej odpowiedzialne za projekt „Filmoteka Szkolna. Akcja!” i Warszawska Szkoła Filmowa realizująca projekt „Filmoteka Szkolna. Akademia”.

Filmoteka szkolna pomaga w ciekawy i niestandardowy sposób pracować z filmem w szkole. Spośród kilku zaproponowanych działań my  wybraliśmy w tym roku realizację filmowego projektu edukacyjnego, w ramach którego zaplanowaliśmy:

  • wieczorne i nocne maratony filmowe z wykorzystaniem filmów pochodzących z pakietu FILMOTEKI SZKOLNEJ znajdujących się w naszej bibliotece,
  • przeprowadzenie lekcji na podstawie materiałów nadesłanych przez Filmotekę,
  • stworzenie gazetek tematycznych związanych z filmem,
  • konkurs wiedzy o filmie,
  • Szkolne Święto Filmu, będące podsumowaniem naszego projektu.

Ponadto weźmiemy udział w:

  • kursie internetowym dla uczniów przygotowującym do pracy nad własną etiudą filmową bądź recenzją filmów,
  • wirtualnym festiwalu internetowym Filmoteki Szkolnej,
  • konkursie dla młodzieży „Nakręć się!” na najlepszą etiudę filmową i recenzję filmową.

Współczesna szkoła ma za zadanie rozwijać w młodych ludziach umiejętność analizy, wyciągania wniosków, konstruowania spójnych i przemyślanych wypowiedzi, ale także powinna stworzyć warunków do otwartej i swobodnej ekspresji twórczej. Działania Filmoteki Szkolnej tę twórczość wyzwalają i wspierają.

 

 


Filmoteka_szkolna_akcja_____sie_dzialo.ppt  -realizacja projektu "Filmoteka szkolna- Akcja" - klasa II B i III A

Klasa III A realizuje innowację pedagogiczną "W świecie mediów"

 

          8 stycznia  gimnazjaliści realizujący program klasy z innowacją teatralno-medialną  z Leśnej wzięli udział w warsztatach filmowych w ramach projektu "Filmoteka Szkolna. Akademia". Uczniowie zostali zakwalifikowani do udziału w projekcie spośród wielu szkół z całej Polski, dzięki temu mieli szansę zrealizować filmy krótkometrażowe pod opieką profesjonalistów z Warszawskiej Szkoły Filmowej.
        W ramach zajęć praktycznych , które trwały od godz. 9 do godz.19, uczniowie uczestniczyli  w warsztatach reżysersko-operatorskich oraz montażowych, podczas których  stworzyli  krótkie etiudy filmowe inspirowane filmami z Filmoteki Szkolnej. Na  zakończenie uczniowie otrzymali zaświadczenia  o ukończeniu warsztatów.  Umiejętności zdobyte podczas szkolenia są bezcenne, na pewno wykorzystają je w przyszłości, a praca z najlepszymi polskimi twórcami filmów pozostanie jednym z najważniejszych doświadczeń w ich życiu.

Projekt realizowany jest przez Warszawską Szkołę Filmową we współpracy z Filmoteką Narodową, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

                                                                                          Monika Goryńska( autor innowacji)

                                                                                   Sławomira Tumasz ( wychowawca klasy)  

 

  • Gazetka z okazji Bożego Narodzenia

            >gazetka.doc<

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 1 im.Tadeusza Kościuszki w Barlinku z klasami gimnazjalnymi
    ul. Leśna 10
    74-320 Barlinek,
    i ul. Jeziorna 12
  • (95)746-14-33 ul. Leśna 10
    (95)746-17-30 ul. Jeziorna 12

Galeria zdjęć